משלוח חינם מעל ₪250

טרשת נפוצה

טרשת נפוצה (MS) היא מחלה כרונית וניוונית של מערכת העצבים המרכזית. העצבים, שהם מבנים עדינים ורגישים מאוד, עטופים להגנתם בחומר המכונה מיאלין.
אצל חולי הטרשת הנפוצה, המיאלין נהרס בהדרגה ומותיר את העצבים חשופים ופגיעים. אם נגרם נזק כלשהו לעצבים או שמתפתחת בהם צלקת, ייפגע תפקודם של אותם אזורים שעליהם מפקחים עצבים אלה.

אף שהטרשת הנפוצה אינה מחלה שכיחה, היא בכל זאת נפוצה יותר משאר המחלות התוקפות את מערכת העצבים. מהלך מחלת הטרשת הנפוצה הוא אישי מאוד ותלוי בעיקר בסוג העצבים שנפגעו ובמידת הנזק שנגרם להם.
עם זאת, קיימים מספר מאפיינים כלליים למחלה. הטרשת הנפוצה מופיעה תמיד במחזוריות של התפרצויות ונסיגות. ה

התפרצויות הראשונות וההחמרה במצב הבריאותי מתבטאים בדרך כלל בראייה מטושטשת ובעייפות בלתי מוסברת בלבד. מאחר שהתסמינים מעורפלים וחולפים לאחר זמן קצר, לעיתים לאחר מספר ימים, ומשום שהמחלה יכולה להיות שנים רבות במצב של הפוגה, הרי שבמקרים רבים לא מאבחנים את המחלה בשלבים המוקדמים.
רק כשההתפרצויות מחריפות בהדרגה וכשהאדם חווה תסמינים חמורים יותר כמו שיתוק בפנים, תחושה של חולשה או קהות בגפיים או דיבור לא ברור, קרוב לוודאי שהרופא יברר אם מדובר בטרשת נפוצה.
האופן שבו מתפתחת המחלה שונה מאדם לאדם. יש אנשים שחווים הפוגה מוחלטת של המחלה לכל אורך חייהם. נדירים גם המקרים שבהם המחלה תוקפת במלוא עוצמתה וגורמת לנזק משמעותי וכרוני לאחר ההתקף הראשון. רוב החולים נמצאים בטווח הרחב שבין המקרים הקיצוניים האלה. רבים יחלימו מההתקף הראשון המשמעותי ויחוו התקפים חוזרים קלים בכל 10 שנים בערך.
יש כאלה שיסבלו מהתקפים לעיתים קרובות יותר. הסיבה שבגללה מתנוון ציפוי המיאלין נותרה בגדר תעלומה, אבל לא חסרות תיאוריות בנושא.
ההשערה הרווחת היא שטרשת נפוצה היא מחלה אוטואימונית שבה תוקפים תאי הדם הלבנים את המיאלין, מאחר שהם רואים בו בטעות פולש זר. תיאוריה אחרת טוענת שהטרשת הנפוצה נגרמת מנגיף או מזיהום חבוי אחר.

שיתוף:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram

סל קניות

יש לך שאלות נוספות? אנחנו כאן לכל מענה
סנן הבעיות הייחודי שלנו יעזור לך למצוא מיצוי צמחים מתאים בקליק אחד

עוד מוצרים שיכולים לעניין אותך...

אולי יעניין אותך לקרוא גם...

X